Zdravá strava: zde je 7 nejlepších potravin, které regulují hladinu cukru v krvi

Zdravé stravování je základním aspektem udržení vyváženého životního stylu, zejména pokud jde o řízení hladiny cukru v krvi. Je to důležité pro ty, kteří jsou diabetici nebo prediabetici, a také pro ty, kteří se prostě chtějí starat o své celkové zdraví. V tomto článku probereme sedm nejlepších potravin, které vám pomohou regulovat hladinu cukru v krvi a vést zdravější život.

Mandle

Mandle s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin a zdravých tuků jsou ideální svačinkou pro ty, kteří chtějí udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Jejich vysoký obsah hořčíku také pomáhá zlepšit citlivost na inzulín, což může být prospěšné pro ty, kteří mají potíže s regulací cukru v krvi. Chcete-li využít těchto výhod, rozhodněte se pro nesolené mandle bez přidaného cukru.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou vynikajícím zdrojem komplexních sacharidů, které se v těle odbourávají pomalu a pomáhají udržovat konzistentní hladinu cukru. Navíc obsahují rozpustnou vlákninu, která může pomoci zpomalit vstřebávání glukózy a snížit výkyvy hladiny cukru v krvi po jídle. Pro zdravou a vyváženou snídani zařaďte do svého jídelníčku ovesné vločky a přidejte čerstvé ovoce pro přirozený sladký nádech.

Nápad na recept: Kaše z červeného ovoce

Chcete-li připravit lahodnou bobulovou kaši, jednoduše smíchejte 1/2 šálku ovesných vloček s 1 šálkem mandlového mléka a zahřívejte na mírném ohni, dokud není konzistence krémová. Poté přidejte hrst čerstvých nebo mražených bobulí a vařte ještě několik minut, než podávejte horké s kapkou přírodního jogurtu a kapkou javorového sirupu.

Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina jako kapusta, špenát a hlávkový salát má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů, což může pomoci stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Nahrazením některých rafinovaných sacharidů těmito zelenými můžete pomoci snížit celkový glykemický index vašeho jídla a vyhnout se výkyvům cukru.. Zkuste je zkombinovat s libovými bílkovinami, jako je grilované kuře nebo čočka pro vyvážený pokrm.

Tip na recept: Salát z quinoy a zelené zeleniny

Připravte si směs z uvařené quinoi, čerstvého špenátu, rukoly, nakrájené okurky a červené papriky. Přidejte lehký vinaigrette z citronové šťávy, olivového oleje, soli a pepře, poté posypte nadrobenou fetou a slunečnicovými semínky pro lahodný a výživný salát.

Chia semínka

Tato malá semínka jsou výjimečným zdrojem rozpustné vlákniny, která může pomoci zpomalit trávení a vstřebávání sacharidů a snížit tak skoky v krvi po jídle. Přidejte je do smoothies, jogurtu nebo ovesných vloček pro extra podporu regulace krevního cukru.

Nápad na recept: Chia semínka a pudink z mandlového mléka

Ve vzduchotěsné nádobě smíchejte 1/4 šálku chia semínek s 1 šálkem mandlového mléka, 1/2 lžičky medu nebo javorového sirupu a špetkou skořice. Necháme uležet v lednici alespoň 4 hodiny nebo přes noc, aby semínka nasála tekutinu a nabyla želatinové konzistence. Podávejte s čerstvým, křupavým ovocem, jako jsou bobule nebo plátky jablek.

Skořice

Skořice je aromatické koření, které prokázalo slibné účinky při regulaci hladiny cukru v krvi. Studie naznačují, že může pomoci snížit inzulínovou rezistenci a zvýšit metabolismus glukózy. Nasypte si skořici do ovesných vloček, vmíchejte ji do kávy nebo čaje nebo ji přidejte do svých receptů, abyste využili jejích potenciálních výhod.

jablečný ocet

Jablečný ocet může pomoci snížit výkyvy hladiny cukru v krvi po jídlech s vysokým obsahem sacharidů díky svému zpomalujícímu účinku na trávení komplexních sacharidů. Chcete-li tento tip začlenit do svého jídelníčku, smíchejte lžíci jablečného octa se sklenicí vody a konzumujte před jídlem nebo během jídla. Můžete ho použít i jako dresink na vaše saláty.

Luštěniny

Luštěniny, jako je čočka, cizrna a fazole, jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin, vlákniny a minerálních látek, dodávají jim nízký glykemický index a pomáhají udržovat stabilní hladinu glukózy v krvi. Jako náhrada některých potravin bohatých na jednoduché a rafinované sacharidy, jako je bílá rýže a těstoviny, mohou luštěniny hrát důležitou roli při regulaci hladiny cukru v krvi.

Nápad na recept: Čočkové kari se špenátem

Na velké pánvi orestujte nakrájenou cibuli, česnek a zázvor, poté přidejte koření jako kmín, koriandr a kurkumu. Poté vmíchejte červenou čočku a přidejte tolik vody, aby byla zakrytá. Dusíme, dokud čočka nezměkne, poté vmícháme čerstvý špenát a vaříme do změknutí. Podávejte na lůžku z hnědé rýže nebo s pita chlebem, podle vašich preferencí.

Udržování hladiny cukru v krvi je nezbytné pro vaše celkové zdraví, zvláště pokud máte cukrovku nebo jste vystaveni riziku rozvoje onemocnění. Zahrnutím těchto sedmi potravin do svého každodenního jídelníčku a vyváženým přístupem k jídlu můžete zlepšit hospodaření s cukrem v krvi a užívat si zdravější a šťastnější život.

Photo of author
A propos de l'auteur, Dmitrij Kopecký

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životní styl » Zdravá strava: zde je 7 nejlepších potravin, které regulují hladinu cukru v krvi