Přestaňte snít: 4 důležité návyky, které je třeba si osvojit, abyste mohli žít v přítomném okamžiku, tvrdí odborník

Zdá se, že vše jde v dnešní době tak rychle, s množstvím požadavků a nouzových situací, které je třeba zvládnout. V této smršti je velké pokušení ztratit se ve snění nebo se poddat sirénám minulosti. Existují však jednoduché techniky, jak přestat snít a znovu se soustředit na přítomný okamžik. Objevte tyto 4 důležité návyky sdílené odborníkem.

První návyk: rozvíjejte vědomí těla

Prvním krokem, jak se naučit intenzivněji žít v přítomném okamžiku, je věnovat více pozornosti svému vlastnímu tělu. Vskutku, lepší sebeuvědomění vám umožní lépe se uzemnit v realitě a nenechat se unést zákrutami mysli. Zde je několik praktických tipů, jak si lépe uvědomit své pocity:

 • Pravidelně provádějte fyzickou aktivitu (jóga, chůze, tanec), která podporuje vnímání vnitřních pohybů a stimulaci.
 • Dejte si chvíle relaxace kde využijete svých pět smyslů: napusťte si horkou koupel, poslouchejte svou oblíbenou hudbu nebo si vychutnejte dobré jídlo.
 • Zůstaňte pozorní vůči signálům, které vysílá vaše tělo: emoce, bolest, únava atd. To vám pomůže identifikovat a uspokojit vaše potřeby, aniž byste se je snažili sublimovat.

Druhý zvyk: zjednodušte si život

Chcete-li být plně přítomni a dostupní v přítomném okamžiku, může být nutné zbavit se zbytečných zdrojů rozptýlení nebo stresu. Jednoduché rituály, jako je úklid nebo úklid vašeho stolu, vám umožní lépe se soustředit na přítomný okamžik:

 • Pravidelně protřiďte své osobní věci aby nebyly zaneřáděny vzpomínkami nebo předměty, na které se hromadí prach. Budete mít prospěch z čistého a uklidňujícího prostoru.
 • Omezení používání sociálních médií je také dobrým tipem, jak si udržet pozornost. Snaž se upřednostňovat offline aktivity (čtení, deskové hry) nebo plánujte setkání s přáteli.

Extra tip: věnujte čas vaření

Požitek z vaření je často opomíjen kvůli nedostatku času nebo energie. Zůstává však vynikajícím způsobem, jak se znovu spojit s přítomným okamžikem pečlivou přípravou chutných pokrmů. Vaření totiž mobilizuje všechny naše smysly: vůně, chutě, textury, barvy… Sdílení doma uvařených jídel navíc posiluje pouta s blízkými a zároveň vyživuje naše tělo i mysl.

Návyk třetí: Pěstujte vděčnost

Vděčnost je pozitivní emoce, která zahrnuje uznání a ocenění věcí, které ve svém životě máte, aniž byste se je snažili srovnávat s ostatními nebo je zlepšovat. Pravidelné vyjadřování pocitů vděčnosti vám umožňuje ukotvit svou pozornost na vzácné věci přítomného okamžiku..

 • Chcete-li tento zvyk začlenit do svého každodenního života, začněte tím vést deník vděčnosti. Každý večer si napište tři věci, za které jste vděční.
 • Vyjádřete se přímo s dotčenými lidmi: poděkujte jim za jejich pomoc, radu nebo podporu. Oživíte tak pouto, které vás spojuje, a rozvinete skutečnou dynamiku směny.
 • Neváhejte zesílit svá gesta lásky k přírodě či zvířatům, zasazením stromu nebo pohlazením kočky.

Bonus: čtěte inspirativní texty

Cvičení vděčnosti vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Chcete-li posílit svou motivaci, obklopte se inspirativními citáty, které si můžete pravidelně číst. Například: „Existuje jen jeden způsob, jak se trvale usadit v našem srdci, a to vstoupit do tak dobrých milostí, abychom nebyli požádáni, abychom odešli“ (Seneca).

Čtvrtý návyk: procvičování všímavosti

Praxe všímavosti je založena na jednoduchém, ale mocném principu věnujte plnou pozornost přítomnému okamžiku, bez posuzování nebo samomluvy. Zde je několik nápadů, jak začít:

 1. Cvičte pravidelně dechová cvičení : věnujte 5 minut soustředění na svůj dech a každou fázi nádechu a výdechu.
 2. Vyzvěte se, abyste několik minut udrželi pozornost na předmět nebo činnost. Zkuste například meditovat jednoduše při pohledu do plamenů svíčky..
 3. Během svých každodenních činností (jídlo, cestování) se raději zaměřte na související pocity, než abyste se ponořili do denního snění.

Doporučení: trávit čas sám se sebou

Tiché chvíle, bez vnějších rušivých vlivů, jsou vzácné pro rozvoj schopnosti žít v přítomném okamžiku. Umožňují nám otevřít se jemnostem života kolem nás a naplno si vychutnat každý okamžik.

Osvojením si těchto 4 jednoduchých návyků je možné prolomit koloběh denních snů a kultivovat svou pozornou přítomnost na denní bázi. Vyzkoušejte je a objevte sami jejich přínos pro kvalitu vašeho života!

Photo of author
A propos de l'auteur, Dmitrij Kopecký

Vous êtes ici : Domovská stránka » Psychologie » Přestaňte snít: 4 důležité návyky, které je třeba si osvojit, abyste mohli žít v přítomném okamžiku, tvrdí odborník