Nedělejte tuto chybu! Co se stane, když necháte mokré prádlo v pračce, tvrdí odborníci

Pravděpodobně jste již zapomněli vyndat prádlo z pračky po cyklu a zjistili jste, že o několik hodin později je prádlo stále vlhké. Podle odborníků to může mít neblahé dopady na vaše oblečení i vaše zdraví!

Rizika hromadění bakterií

Když prádlo zůstane vlhké po dlouhou dobu, podporuje to množení bakterie. Zatímco některé nejsou pro naše zdraví nebezpečné, jiné mohou způsobovat svědění, alergie a dokonce i infekce.

Prostředí příznivé pro mikroorganismy

Stojatá voda v bubnu vytváří malé množství tepla a udržuje vysokou úroveň vlhkosti, což umožňuje rychlý růst bakterií skrz textilní vlákna. Kromě toho bakterie a plísně přítomné na površích a spojích vaší pračky mohou také kontaminovat vaše prádlo.

Vývoj plísní

Stejně jako u bakterií je vlhké prádlo příznivé prostředí pro rozvoj plíseň. Tyto mikroskopické houby obtěžují zejména citlivé nebo alergické osoby a mohou způsobit kožní, dýchací nebo oční reakce.

Známky plísně

Vaše prádlo může mít černé, zelené nebo bílé skvrny a může vydávat nepříjemný zápach. Před nošením nebo uložením do skříně je nutné každý kus oblečení pečlivě zkontrolovat. Pokud zaznamenáte přítomnost plísní, budete muset oblečení znovu vyprat vhodným přípravkem k odstranění spor.

Respekt k životnímu prostředí by neměl být opomíjen

Nechat mokré prádlo v pračce také znamená zbytečnou spotřebu vody provedením nového pracího cyklu, abyste se zbavili nepříjemných pachů a bakterií vzniklých během tohoto období. Přijetím správných opatření můžeme snížit naši ekologickou stopu a zároveň ušetřit peníze na našich účtech za vodu a energii.

Řešení pro menší spotřebu

  • Po každém použití stroj úplně vypněte, abyste předešli zbytečné spotřebě energie v pohotovostním režimu.
  • Přidejte časovač pro spuštění stroje několik hodin před vstáváním nebo návratem z práce.
  • Prádlo sušte raději pod širým nebem než v bubnové sušičce, která spotřebovává elektřinu.V zimě nezapomeňte doma pravidelně větrat, i když prádlo věšíte uvnitř.

Důsledky pro vaši pračku

Kromě problémů s dopadem na zdraví a životní prostředí může mokré prádlo ponechané v bubnu pračky tento spotřebič dlouhodobě poškodit. Těsnění se může zhoršit a způsobit únik vody, zatímco bakterie a plísně také napadají součásti spotřebiče.

Pravidelná údržba je zásadní

Abyste se vyhnuli těmto nepříjemnostem, je nezbytné pravidelně čistit pračku prováděním preventivní údržby:

  1. Každý měsíc čistěte těsnění dvířek, na kterém se snadno hromadí nečistoty a zbytky čisticího prostředku.
  2. Spusťte cyklus při vysoké teplotě (90 °C) každé dva měsíce bez oblečení, abyste odstranili bakterie a plísně.
  3. Pravidelně vyprazdňujte filtr čerpadla, abyste uvolnili jakékoli předměty, které by mohly bránit správnému fungování stroje a způsobit poruchy.

Tipy, jak správně reagovat na zapomenuté mokré prádlo

Nepropadejte panice, pokud jste vlhké prádlo nechali v pračce jen pár hodin, většinou ho stačí rychle vyndat a pověsit, aby uschlo. >Pokud je zápach mírně nepříjemný, můžete znovu spustit rychlý program při nízké teplotě s malým množstvím pracího prostředku. Na druhou stranu, pokud vám prádlo již začalo plesnivět, budete muset použít konkrétní přípravek, abyste se plísně zbavili.

Photo of author
A propos de l'auteur, Dmitrij Kopecký

Vous êtes ici : Domovská stránka » Životní styl » Nedělejte tuto chybu! Co se stane, když necháte mokré prádlo v pračce, tvrdí odborníci